Dentysci-wolczanska.pl

FAQ-ty i mity czyli najczęściej zadawane pytania w gabinecie dentysty


1. Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów zarówno lampą UV w gabinecie, jak i metodą nakładek wybielających, które pacjent stosuje w domu, może niekiedy powodować dolegliwości określane przez pacjentów jako bólowe.
Jest to najczęściej problem krótkotrwały i przejściowy. Podczas wybielania w gabinecie Twój dentysta w każdej chwili może pomóc, stosując znieczulenie miejscowe, odpowiednio skracając czas sesji wybielania lub rozkładając je na krótsze, dwie lub trzy wizyty.
Przez kilka dni po wybielaniu, niezależnie od sposobu jego przeprowadzenia (gabinetowego czy domowego), może pojawić się nadwrażliwość zębów, która dla większości pacjentów nie stanowi większego kłopotu. Zażycie odpowiednio dobranego środka przeciwbólowego, który lekarz dentysta przepisze na receptę, z pewnością pomoże w skutecznym wyeliminowaniu tej niedogodności.

2. Jak długo trzymają się implanty i czy zawsze można je zrobić ?

To bardzo szczególne pytanie. Odwołanie do publikacji przedstawiających statystyczną długość okresu utrzymania implantów w kości byłoby samo w sobie błędną odpowiedzią. Niektóre z badań podają wyniki na poziomie 15, inne 17 lat.
Ale w zależności od kontekstu badań może to być i krócej i dłużej. Trwałość uzależniona jest bowiem od takich czynników jak: wymierny stan zdrowia pacjenta, występowanie chorób ogólnoustrojowych, dbałość o specjalistyczną higienizację i systematyczne kontrole lekarskie oraz od samego upływu czasu związanego z zanikiem podłoża kostnego, w którym osadzony jest implant.
Przedyskutuj ze swoim dentystą i skonsultuj ze wskazanym specjalistą w zakresie chirurgii szczękowej bądź stomatologicznej czy zabieg implantacji może być wykonany również u Ciebie. Z powodzeniem da się wszczepiać dziś implanty również w trudnych przypadkach. Sukces implantacji może zostać właściwie oceniony tylko na podstawie indywidualnego badania.

3. Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza?

Jest to prawie każda szczoteczka, jeśli często ją zmieniasz i dbasz aby była w należytej kondycji i higienie. Czas wymiany poznasz po tym, że zaczyna deformować się jej włosie i… nie musisz właściwie troszczyć się o nic więcej. Zdziwisz się natomiast, że może to nastąpić, nawet po jednym lub dwóch tygodniach jej używania. Obserwując szybkość zużycia włosia łatwo dobierzesz produkt o należytej trwałości. Dobrze i wygodnie leży w ręku? Nie kaleczy dziąseł? Zatem doskonale. Jest tylko jedno ale… reklamowana w telewizji szczoteczka, a właściwie szczotka do zębów, bo takie profesjonalne nosi miano, może być doskonała, ale nie dla wszystkich. Jeśli masz starte lub nadwrażliwe szkliwo, odrzuć szczotkę elektryczną lub soniczną, akurat Tobie może zrobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli masz tendencję do złogów nazębnych – wybieraj szczotki o nieco twardszym włosiu.
Najważniejsze jest stosowanie właściwych, tzw. „wymiatających technik szczotkowania”, które w przystępny sposób przedstawi Ci w gabinecie Twój dentysta. Dobra szczotka do zębów, powinna mieć jak najwięcej pęczków włosia, a ilość włosów liczona winna być nie w setkach a tysiącach na główkę szczotki. Sprawdź czy producent podaje tę liczbę na opakowaniu. Zachęcam, weź ze sobą szczotkę na wizytę kontrolną
w gabinecie i pokaż ją swojemu lekarzowi.

4. Złamał mi się ząb, co dalej?

Zadzwoń do gabinetu stomatologicznego i uprzedź o nagłym wypadku jaki Cię spotkał. Do udzielenia tak szczególnej pomocy zespół gabinetu potrzebuje chwili czasu przygotowania, zatem dobrze aby informacja o urazie dotarła do dentysty tak wcześnie jak tylko to możliwe.
Postaraj się wziąć ze sobą utracony ząb lub jego fragment. W żadnym razie, a szczególnie jeśli jest to cały ząb razem z korzeniem, nie czyść go, nie wkładaj do lodu. Lepiej sprawdzi się wilgotna chustka z wodą lub nawet śliną.
Nie wykonuj żadnych manipulacji w obrębie uszkodzonego miejsca w jamie ustnej, nie przepłukuj, zwłaszcza alkoholem. Jeśli z dziąsła lub zęba leci krew, nie zatykaj go palcem, ani innym przedmiotem. Pozwól jej wydostawać się swobodnie, zamiast ją tamować.
Pamiętaj, że jazda na pogotowie lub próba wzywania karetki do domu może być gorszym rozwiązaniem niż udanie się wprost do gabinetu dentysty, gdyż rzadko w którym szpitalu znajduje się gabinet stomatologiczny. Czas udzielonej pomocy odgrywa kluczową rolę w każdego typu urazach zębów. Im krótszy czas minie od urazu do uzyskania pomocy, tym większa szansa na uratowanie zęba.
W przypadku złamanego fragmentu zęba konieczna może okazać się jego odbudowa materiałem kompozytowym lub wykonanie uzupełnienia protetycznego typu korona, często także specjalistyczne leczenie kanałowe.

5. Mam nieprzyjemny zapach z ust. Czy to od zęba?

Objaw ten, zwany z łaciny fetor ex ore bywa wynikiem wielu schorzeń, nie tylko stomatologicznych a również żołądkowych lub ogólnych jak np. cukrzyca – zatem warto o tym pamiętać.
W przypadku przypadłości pochodzącej z samej jamy ustnej, najczęstszą przyczyną jest zaawansowany stan zapalny zęba, (zgorzel lub ropa), długoczasowo zalegający kamień nazębny czy zwykły brak codziennego czyszczenia nicią dentystyczną przestrzeni między zębami. Brak należytej higienizacji koron, mostów lub protez wyjmowanych generuje ten problem równie często. Innym powodem może być niewłaściwa architektura samych uzupełnień protetycznych uniemożliwiająca ich samodzielne oczyszczanie. W wielu sytuacjach spotykamy się też z pacjentami, którzy nie znają właściwego instruktażu higienizacji jamy ustnej, która jest odmienna w przypadku użytkowania protez. Dokładne czyszczenie zębów oraz uzupełnień protetycznych jest łatwe jeśli tylko wiesz jak należycie to wykonać. Poproś dentystę aby objaśnił Ci jakie właściwe postępowanie higienizacyjne powinno być wdrożone w Twoim indywidualnym przypadku. Warto odświeżać sobie tę wiedzę przy okazji wizyt kontrolnych w gabinecie.

6. Wypadła mi plomba ale ząb jeszcze nie boli, jak szybko trzeba iść do dentysty ?

Bez względu na to czy występuje ból czy nie, najwłaściwszym postępowaniem jest zgłoszenie się do gabinetu dentystycznego. Od czasu utracenia wypełnienia w zębie (bo tak fachowo nazywa się owa „plomba”), ważne jest byś jak najszybciej postarał się o odbudowę zęba. Obnażony ząb może w każdej chwili zacząć manifestować swą obecność bólem, nawet silnym. Ząb osłabiony utratą wypełnienia jest podatny na urazy
i może ulec dalszym uszkodzeniom. Nie czekaj na wystąpienie bólu, gdyż może to wymagać bardziej skomplikowanej interwencji dentysty.

7. Czy martwy ząb może boleć?

Ząb martwy niestety może boleć. Ból może dotyczyć zarówno zębów, które obumarły samoistnie jak i tych, które były leczone endodontycznie (kanałowo), także i w tych przypadkach gdy zęby są przeleczone technicznie dobrze. Ból dotyczy wówczas tkanki ozębnowej otaczającej korzeń zęba będącej w stanie ostrego stanu zapalnego. Co więcej, w sytuacji odczuwania bolesności na nagryzanie bądź opukiwanie zęba, najczęściej to właśnie zęby martwe są przyczyną bólu.
Właściwą diagnostykę pozostaw jednak lekarzowi dentyście, najważniejsze to żebyś przed wizytą w gabinecie postarał się zidentyfikować, który konkretnie z zębów boli, zanim przyjmiesz jakikolwiek środek przeciwbólowy. Twoje spotrzeżenia z pewnością okażą się pomocne dla specjalisty, który zajmie się eliminacją bólu zęba.
W żadnym wypadku nie należy wykluczać zęba martwego jako przyczyny bólu.

8. Ile powinienem mieć zębów? Ile w ogóle człowiek ma zębów?

Dorosły człowiek po wyrznięciu wszystkich zębów stałych anatomicznie winien mieć 32 zęby. Wahania w ich liczbie dotyczą najczęściej obecności czterech zębów ósmych (mądrości) w zależności od tego czy są obecne w jamie ustnej lub czy są widoczne ich zawiązki na zdjęciu radiologicznym. Jeżeli nie ma żadnej ósemki, zębów będzie 28. Pozostałe odstępstwa od tej liczby są przejawem zaburzeń rozwojowych, wynikiem wypadków lub efektem działań chirurgicznych.
Ciekawą informacją dla rodziców będzie to, że komplet uzębienia mlecznego osiągalny średnio po 31 miesiącu życia to 20 zębów mlecznych. Natomiast po szóstym roku życia pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe i wtedy ogólna liczba zębów u dziecka wzrasta do 24. Mniej więcej w podobnym okresie
(i później) dziecko utraci mleczne siekacze a na ich miejscu pojawiać zaczną się siekacze stałe. W dalszych okresach rozwojowych człowieka dochodzi do kolejnej wymiany zębów mlecznych na stałe i wyrzynania dalszych zębów trzonowych stałych. Zapytaj swojego dentystę o normy rozwojowe dziecka oraz o ilość i rodzaj zębów w poszczególnych etapach jego wzrostu. Znajomość tego tematu jest istotna dla każdego rodzica.

9. Czy warto leczyć mleczne zęby ?

Nie tylko warto ale trzeba! Najlepszym rozwiązaniem jest przedsięwziąć ścisłą profilaktykę, która nie dopuści do rozwinięcia się ani jednego ogniska próchnicowego w zębach mlecznych Twojego dziecka. Zęby małego człowieka, tak jak Twoje, są elementem anatomicznym zapewniającym zdolność przetwarzania pokarmu w jamie ustnej, tak aby był przygotowany do dalszego trawienia. Uszczerbki uzębienia mlecznego wpływają w istotny sposób na przyjmowanie pokarmu i metabolizm całego dziecięcego organizmu. Stan zębów mlecznych wpływa też w bezpośredni sposób na jakość uzębienia stałego, które ma funkcjonować przez całe życie. Jakakolwiek utrata zęba mlecznego odbija się zawsze na uzębieniu stałym i bezwzględnie wpływa na inicjowanie zaburzeń ortodontycznych. Dlatego nigdy nie zaniedbuj zdrowia mlecznych zębów, dbaj o profilaktykę mlecznego uzębienia i przeprowadzaj wizyty kontrolne z dzieckiem u dentysty częściej niż u siebie samego. Pamiętaj, że zęby mleczne dziecka są słabsze i wymagają szczególnej troski.

10. Nie mam dwóch zębów, czy mogę wstawić sobie koronkę?

Korona protetyczna jest stałym uzupełnieniem protetycznym odtwarzającym utracone tkanki pojedynczego zęba, lub odtwarzającym całą własną koronę zęba, czyli jego strukturę naddziąsłową w przypadku zachowania jedynie korzenia tego zęba. W tym drugim przypadku często dodatkowo stosuje się tzw. wkład koronowo – korzeniowy. Odbudowa utraconego jednego, dwóch, czy większej ilości zębów wraz z korzeniami wiąże się natomiast z wykonaniem mostów protetycznych lub wszczepieniem implantu (bądź implantów), na którym dopiero mogłaby powstać szczególnego typu korona zwana implantokoroną.
W każdej sytuacji utraty zęba, bez dokładnej diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza dentystę, nie da się w jednoznaczny sposób określić możliwości wykonania pojedynczej korony, mostu czy implantów z osadzonymi na nich implantokoronami. Zapytaj dentystę jakie możliwości rozwiązań są możliwe w Twoim przypadku i jak dokładnie miałaby wyglądać planowana architektura ewentualnych koron, mostów lub prac na implantach.

11. Jaką protezę wybrać i z jakiego materiału ?

Protezy stomatologiczne dzielimy na stałe i ruchome. Wśród stałych wyróżniamy wkłady, korony i mosty. Zaś ruchome to te wkładane, które pacjent może samodzielnie wyjmować i wkładać celem użytkowania w jamie ustnej. Każda struktura wykonana w pracowni techniki stomatologicznej jest protezą sama w sobie. W odniesieniu do wyboru właściwej protezy to lekarz dentysta decyduje jaki typ uzupełnienia protetycznego (stałe czy ruchome) będzie najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta.
Sytuacje wyboru materiału będą niewątpliwie związane z kwestią finansową i w znacznej mierze dotyczyć będą protez ruchomych. Zgodnie z omówionymi przez lekarza wszelkimi „za i przeciw” zazwyczaj poddawane będą pod rozważania protezy szkieletowe na podbudowie metalowej lub protezy osiadające akrylowe. Kolejną, częstą sytuacją są decyzje dotyczące koron i mostów ceramicznych na podbudowie metalowej lub z podbudową pełnoceramiczną, taką jak np. tlenek cyrkonu.
Dokładnie przeanalizuj co mówi Twój lekarz pamiętaj, że każdy materiał stosowany długotrwale w jamie ustnej, nawet w najmniejszej ilości, powinien być traktowany jak lek wprowadzany do Twojego organizmu. Każdy ze stosowanych materiałów powinien być jak najbardziej biozgodny i trwały.

12. Co najlepiej pomaga na ból zęba?

Postaraj się jak najszybciej skontaktować ze swoim dentystą. Dalsze czekanie nie będzie miało sensu, gdyż ból nie ustąpi samoistnie, a nawet jeśli ustąpi, to tylko chwilowo i z pewnością powróci ze zdwojoną siłą. Skutki przeczekiwania bólu wiążą się zawsze ze stopniowym pogłębianiem problemu, aż do wystąpienia poważnego obrzęku twarzy i skończyć się mogą utratą zęba.
W walce z bólem doraźnie mogą pomóc środki dostępne bez recepty na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. W każdym przypadku sięgnięcia po taki lek, przeczytaj uważnie ulotkę załączoną do preparatu. Silniejsze leki przeciwbólowe przepisać może tylko lekarz.

13. Czy leczenie laserem nie boli?

Jeżeli ząb jest żywy, będziesz czuć każdą ingerencję jaka jest w nim wykonywana, nawet podmuch powietrza lub temperaturę wody. Działanie lasera nie jest tu szczególnym wyjątkiem, chociaż niektórzy twierdzą, że bolesność podczas opracowania próchnicy wiertłem jest większa niż w przypadku opracowania laserem. Jest to jednak twierdzenie nader subiektywne. Tkanka zębinowa, która jest zainfekowana próchnicą usuwana jest wiertłem bądź odparowana wiązką laserową. W każdym przypadku jest to ta sama tkanka, zaopatrzona w tysiące kanalików zębinowych poprzez mikroskopijne włókienka nerwowe, odczuwające ból i temperaturę. Jednoznaczne stwierdzenie, że opracowanie laserem jest dla każdego bezbolesne byłoby zatem niewłaściwe. W razie występowania obawy przed ewentualnym bólem, zapytaj lekarza dentystę o możliwość podania łagodnego znieczulenia miejscowego. Zapewni to przeprowadzenie zabiegu dentystycznego w odpowiednim komforcie.

14. Czy mogę mieć leczony ząb ozonem zamiast wiercenia?

Jest to tzw. prawda marketingowa. Ozon bez wątpienia wspomaga dezynfekcję ubytku w zębie lecz konieczne jest aby najpierw usunąć z niego próchnicę wiertłem lub laserem.
Ozon rekomendowany jest również zamiast lakowania profilaktycznego bruzd zębów oraz w razie występowania początkowych plam próchnicowych.
Z własnych obserwacji wynika, że w tych przypadkach często dochodzi do rozwoju zmian pochodzenia próchnicowego ponieważ pacjent po terapii ozonem czuje się „nadzwyczaj profesjonalnie” zabezpieczony i zdecydowanie rzadziej poddaje się kontroli okresowej.